October 23, 2019
Co lepsze: Xbox vs. PlayStation

Co lepsze: Xbox vs. PlayStation

Wojny konsol to temat równie stary, co same konsole do gier. W zalewie bardziej lub mniej zrozumiałych emocji, jakie towarzyszą temu tematowi, warto jest mimo wszystko na spokojnie zastanowić się, która z konsol będzie dla nas lepsza. Konsola ps4 pro vs xbox one x to jednak temat złożony i nie uprzedzając za bardzo faktów, dla każdego może być ważne coś innego, więc nie da się wskazać jednej najlepszej dla wszystkich opcji.

Proste porównanie konsol

Najprościej jest dokonać porównania poprzez zestawienie możliwości technicznych każdego z urządzeń. Co zobaczymy w tym przypadku?
I. Procesor – obie konsole korzystają z ośmiordzeniowego układu Jaguar od AMD, ale procesor Xboxa jest o 200MHz szybszy od procesora od Sony. Czy to dużo? Nie, ale jest to wartość zauważalna.
II. Grafika – tutaj podobnie oba urządzenia korzystają z architektury Polaris, ale Xbox jest wyraźnie mocniejszy, ponieważ jego układ graficzny jest w stanie zaoferować nam 6 TFLOS mocy obliczeniowej, a Sony daje jedynie 4,2TFLOPS;
III. Pamięć RAM – Xbox znów wygrywa, tym razem 8GB do 12GB w kategorii GDDR5, co jednak nie jest bardzo istotne dla pracy urządzeń;
IV. Dyski – tutaj remis: 1TB HDD w obu przypadkach;
V. Czytniki i porty – Playstation ma dla nas solidny, chociaż ograniczony zestaw portów, stare HDMI oraz czytnik BD bez obsługi materiałów 4K; Xbox oferuje nam nowoczesne porty HDMI i o dziwo, starsze porty USB, ale za to mamy znakomite cyfrowe wyjście dźwięku oraz pełnoprawny czytnik 4K/HDR. Jak to się przekłada na realną grę?

Xbox one s vs ps4 – porównanie w realnych zastosowaniach

Podstawowa różnica pomiędzy konsolami jest taka, że Microsoft bardzo mocno stawia na rozdzielczość 4K, co w przypadku nowoczesnych telewizorów jest bez wątpienia bardzo wielką zaletą. PS4 stosuje zwykle upscaling lub inne techniki udające 4K i to w dodatku bez HDR, co wyraźnie pogarsza jakość zwłaszcza scen bardzo detalicznych lub mocno oświetlonych.
Z drugiej strony, w obu przypadkach pojawia się tak zwane „konsole experience”, czyli spadki wydajności. Szczególnie dotyka to Xboxa, który próbuje nam zaoferować więcej, ale nie zawsze mu się to udaje. W trybie wydajności, czyli po obniżeniu jakości do poziomu PS4, konsola Microsoftu jest jednak idealnie płynna, czego nie można powiedzieć o samej PS4.

Gry na PlayStation i na XboXa

Bardzo istotne jest też oczywiście to, w co można zagrać na obu platformach i nie da się ukryć, że to japoński producent tutaj zdecydowanie wygrywa. Firma ta, pewna swojej pozycji na rynku, wiele tytułów wydaje na wyłączność na swoją platformę i często są to naprawdę świetne produkcje. Microsoft zazwyczaj woli skupiać się na szerszej dostępności swoich propozycji. Innymi słowy, kupując Xboxa, minie nas sporo ciekawych tytułów, ale z kolei kupując PS4, stracimy dostęp do gry pomiędzy platformami.

Cena PlayStation4 i XboXa- porównanie

Nie można niestety zapominać o cenie. Chociaż koszt zakupu obu urządzeń wyraźnie spada, cały czas jeszcze musimy się mierzyć z tym, że Xbox jest o około 30% droższy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że usługi abonamentowe, które trzeba wykupić do gry sieciowej, w przypadku amerykańskiej propozycji oferują nam znacznie więcej ciekawszych tytułów i płacimy ogólnie rzecz biorąc mniej za więcej możliwości.

Co lepsze: Xbox vs. PlayStation
Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »