October 23, 2019

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Bolączką dla wielu kierowców jest bez wątpienia kwestia wymiany opon. W lecie panują inne warunki na drogach niż zimą, inne powinny być więc opony, które dzięki swojej specyficznej budowie zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa. Czy jednak z uwagi na coraz łagodniejsze zimy oraz coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne nie warto jednak postawić na jedne opony, które doskonale sprawdzą się przez cały rok?

Opony całoroczne czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Opony całoroczne to rozwiązanie bardzo wygodne. Jeden rodzaj opon można używać przez cały rok. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne pozwalają na bezpieczną jazdę w każdych warunkach, zarówno przy wysokich temperaturach latem, jak i wówczas, gdy temperatura spada zimą poniżej zera. Opony wielosezonowe mają jeszcze jedną korzyść, a mianowicie nie trzeba pamiętać o ich wymianie, co często wiąże się z oczekiwaniem w długich kolejkach. Warto wziąć pod uwagę kwestię zakupu opon całorocznych, może to się okazać strzał w dziesiątkę

Opony całoroczne opinie ekspertów

Opinie ekspertów z dziedziny motoryzacji są podzielone, jeżeli chodzi o kwestię używania opon całorocznych. Jak zresztą i w każdym przypadku, znajdą się osoby, które są całym sercem za takim rozwiązaniem, jak i takie, które za opony wielosezonowe nie dałyby przysłowiowego złamanego grosza. Taki podział wynika z różnych przekonań. Dla jednych opony zimowe to jedyne akceptowalne rozwiązanie, z kolei inni stawiają na wygodę używania opon wielosezonowych i podkreślają ich zalety techniczne. Szczegółowe opinie ekspertów od motoryzacji dotyczące używania jednych opon przez cały rok można znaleźć w publikacjach motoryzacyjnych – zarówno w prasie drukowanej jak i na stronach internetowych. Warto sięgnąć do różnych źródeł i dopiero na podstawie przeczytania przynajmniej kilku publikacji wyrobić sobie własne zdanie. Często jednak wiedza czysto teoretyczna nie wystarcza i spora grupa osób postanawia na własnym przykładzie przetestować to, czy jedne opony stosowane w różnych porach roku zdadzą egzamin czy też może lepiej będzie pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu, a mianowicie wymianie opon w sezonie letnim i zimowym.

Krótkie podsumowanie – opony zimowe czy wielosezonowe

Ciężko jest wskazać, które z wymienionych wyżej rozwiązań okaże się lepsze. Klimat w naszym kraju nieustająco się zmienia. Zimy już nie są tak ostre jak jeszcze kilkanaście lat temu. Czasem zdarza się, że w dużych miastach brak jest pokrywy śnieżnej na ulicach i służby drogowe nie muszą pamiętać o ich odśnieżaniu. Mając na uwadze lekką zimę można pokusić się o używanie wyłącznie opon wielosezonowych. Jeżeli jednak ktoś mieszka w górach lub często wyjeżdża w miejsca, gdzie ciężka zima i trudne warunki drogowe są na porządku dziennym, to raczej powinien wybrać montaż opon zimowych. Jak zawsze – podjęcie ostatecznej decyzji powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą sytuacji przeprowadzoną na podstawie różnorodnych czynników, z których koszty wydają się tym najmniej istotnym.

Czy warto kupić opony wielosezonowe?
Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »