October 23, 2019

Jakie buty kupić na start do biegania

Bieganie to sport, który szturmem zdobywa coraz więcej zwolenników. Kiedyś spotykało się garstkę biegaczy, którzy zazwyczaj wzbudzali spore zainteresowanie wśród reszty społeczeństwa, dziś biegające osoby już w nikim nie wzbudzają fascynacji, bo bieganie to niezwykle popularny i lubiany sport. By jednak móc w pełni korzystać z jego uroków, konieczne jest dobre przygotowanie. Tu odpowiedni strój, a przede wszystkim wygodne i przeznaczone do biegania buty to podstawa.

Jak dobrać buty do biegania?

Wielu początkujących biegaczy zadaje sobie podstawowe pytanie, a mianowicie jak dobrać buty do biegania? To jakie buty do biegania wybierzemy, będzie miało znaczący wpływ na jakość naszego biegu, a także na jego pozytywny wpływ na organizm. Źle dobrane buty niestety wyrządzą nam więcej krzywdy, niż moglibyśmy się spodziewać.

Buty do biegania dla początkujących

Jak się okazuje, wybór odpowiednich butów do biegania wcale nie należy do najprostszych wyzwań, jakie czekają nas w trakcie uprawiana tego sportu. Tu bowiem istnieje szereg istotnych kwestii, które powinieneś brać pod uwagę przy zakupie swojej nowej lub nawet pierwszej pary obuwia do biegania. Wśród niezwykle istotnych elementów, które powinniśmy w pierwszej kolejności brać pod uwagę w trakcie zakupów, jest wybór odpowiedniego rozmiaru butów. I choć to wydaje się najmniejszym problemem, bo przecież każdy zna rozmiar swojej stopy, to jednak element ten jest kluczowy podczas zakupu butów biegowych. Zwróćmy uwagę, że jeżeli przymierzamy buty np. w niedalekim odstępie od treningu lub po prostu wieczorem, to nasze stopy po całym dniu chodzenia czy wcześniejszym bieganiu będą mieć nieco większą objętość niż standardowo. Dlatego też przymierzanie obuwia np. w godzinach rannych, może być niemiarodajne i wówczas najczęściej popełniamy błędu podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru butów.

Buty do biegania dla początkujących to nie lada wyzwanie, bo jeszcze większość z amatorów nie wie, że te dobre buty do biegania muszą być zazwyczaj o rozmiar większe niż normalnie noszone obuwie. Dlaczego akurat tak powinniśmy wybierać te specyficzne buty? Otóż podczas biegu nasza stopa nie powinna uderzać o wnętrze buta, jeżeli stopa tak pracuje, to na pewno wcześniej czy później, dorobimy się bolesnych i nieestetycznych dolegliwości w postaci pęcherzy czy nawet poobijanych lub siniejących paznokci. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do schodzenia paznokci, które w trakcie nieustannego ocierania/uderzania, oderwą się od macierzy.

Tak więc, wybierając buty biegowe, zawsze zwróćmy uwagę na to, by były o około pół centymetra lub nawet centymetr większe niż te standardowo noszone. Warto też sprawdzić, czy mamy wolną przestrzeń w okolicy palucha (zazwyczaj zaleca się, by wolna przestrzeń była szeroka na wartość zbliżoną do szerokości naszego kciuka). Jeżeli zadbamy o takie wymiary, wówczas z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że wybrane buty biegowe są bliskie ideału, a sam proces biegania będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Jakie buty kupić na start do biegania
Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »