October 23, 2019

Kredyt hipoteczny – czy to dobry pomysł?

Każdy z nas marzy o tym, aby mieć własne mieszkanie. Niestety niewielu jest w stanie dokonać takiego zakupu za gotówkę. Dla przytłaczającej większości oznacza to życie z kredytem hipotecznym. Jednak czy warto brać kredyt hipoteczny?

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Kiedy zastanawiamy się jak sfinansować zakup naszego nowego mieszkania, pierwszym pomysłem jest zazwyczaj kredyt hipoteczny. Czy warto jednak zadłużać się na tak długi czas, nawet jeśli oznacza to zrealizowanie marzeń? Życie z kredytem hipotecznym oznacza bowiem zadłużenie na co najmniej dwadzieścia następnych lat i życie przez długi czas z obciążeniem długu.

Czy warto brać kredyt hipoteczny? Tak. To najprostszy sposób sfinansowania zakupu mieszkania, kiedy nie mamy odpowiedniej ilości gotówki. Jednak warto znać kilka żelaznych zasad, które pozwolą nam na stosunkowo łatwe i przede wszystkim bezpieczne spłacenie naszego zobowiązania, kiedy chodzi o kredyt hipoteczny. Czy warto bowiem pozwalać, aby bank zarobił na nas więcej niż trzeba?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny różni się od wszelkich pożyczek, chwilówek, limitów w rachunku, kart kredytowych, kredytów samochodowych, zakupów na raty i innych długów. Może być on wykorzystany wyłącznie na zakup mieszkania. Kiedy zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, oczywiście powinniśmy sprawdzić który bank ma najlepszą dla nas ofertę. Chodzi tutaj o oprocentowanie, prowizje i zasady udzielania kredytu. Ważne są też inne zasady.

Przede wszystkim rata kredytowa nie powinna przekraczać pod żadnym pozorem trzydziestu procent miesięcznych twoich dochodów. Jeśli zaciągacie kredyt jako małżeństwo czy para, to także nie powinno to przekraczać trzydziestu procent dochodów. Granica ta nie jest tutaj przypadkowa. Trzydzieści procent to gwarancja, że nawet przy lekkim kryzysie finansowym, który może dotknąć każdego, spłata rat kredytowych nie zostanie zagrożona, a wy posiadacie oszczędności w sensie dochodowym, które mogą zostać przesunięte na konto spłat kredytu.

Wiele osób bierze maksymalny możliwy kredyt. To błąd, bo kredyt nie powinien być wyższy niż osiemdziesiąt procent wartości nieruchomości. Przede wszystkim oznacza to mniejszy kredyt, a jednocześnie nie będziemy zmuszeni do zapłacenia dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu. Ponieważ marża kredytu będzie niższa, to nie czeka nas niespodzianka z banku, gdyby ceny nieruchomości spadły. Dodatkowo nie decydujmy się na możliwie jak najdłuższy termin spłaty. Optymalny czas spłacania kredytu to dwadzieścia lat. Zaciągnięcie kredytu na okres trzydziestu lat oznacza konieczność płacenia nawet kilkunastu procent więcej odsetek. Rozwiązanie w postaci wydłużonej spłaty kusi wielu kredytobiorców, bo spłacanie niższej raty wydaję im się wygodniejszym rozwiązaniem. Jednak różnica w liczbach bezwzględnych jest olbrzymia. Musimy mieć także świadomość, że wraz z wiekiem spada nasza produkcyjność, a przede wszystkim konkurencyjność. W skrócie oznacza to, że przestajemy być atrakcyjni dla rynku pracy. W przypadku jakichkolwiek problemów z pracą wydłużony trzydziestoletni okres spłaty może okazać się naszym gwoździem do trumny.

Kredyt hipoteczny – czy to dobry pomysł?
Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »