October 23, 2019
Zadbaj o klimatyzację – regularne czyszczenia i ich wpływ na zdrowie

Zadbaj o klimatyzację – regularne czyszczenia i ich wpływ na zdrowie

Niemal we wszystkich produkowanych obecnie nowych samochodach klimatyzacja nie stanowi już luksusowego dodatku, a znajduje się w podstawowym wyposażeniu auta. Dla wielu osób może to być pewne zaskoczenie, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu, jedynie w modelach z wysokiej półki cenowej można było sobie pozwolić na taki luksus. Reszta kierowców musiała się zadowolić otwartymi oknami, gdy temperatura w środku pojazdu stawała się trudna do zniesienia. Nie da się ukryć, że klimatyzacja sprawia, że podróżowanie staje się przyjemniejsze i to zarówno latem, gdy jednym kliknięciem można obniżyć temperaturę o kilka stopni, jak i zimą gdy w ten sam sposób da się w kilka chwil podgrzać powietrze w aucie. Jest jednak jeszcze jedna kwestia o której nie można zapomnieć. Zbyt częste korzystanie z klimatyzacji nie jest do końca obojętne dla zdrowia, zwłaszcza jeżeli zapomni się o jej regularnym serwisie. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których klimatyzacja nie jest czyszczona, może powodować szereg schorzeń zdrowotnych.

Regularne czyszczenie klimatyzacji w samochodzie

Niezmiernie istotne jest to, aby klimatyzację w samochodzie czyścić regularnie. Jeżeli się o tym zapomni, to prędzej czy później zaczną pojawiać się pierwsze dolegliwości zdrowotne. Początkowo może to być jedynie chrypka czy ból gardła, jednak z czasem objawy te mogą przekształcić się w poważniejsze schorzenia. Najbardziej popularnym skutkiem ubocznym korzystania z zagrzybionej klimatyzacji jest infekcja dróg oddechowych zarówno na odcinku dolnym jak i górnym. Częściej też może pojawiać się astma oraz reakcje alergiczne. Żadnej z tych chorób nie można lekceważyć, ponieważ jeżeli zaniedba się ich leczenie, to może to skutkować nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. W sytuacji gdy pojawią się pierwsze objawy warto jak najszybciej udać się na konsultacje do lekarza i trzeba w takiej sytuacji pomyśleć także o dokładnym wyczyszczeniu klimatyzacji – zarówno tej w samochodzie, jak i w mieszkaniu.

Jak odgrzybić klimatyzację?

Dostępne są w sklepach motoryzacyjnych preparaty przeznaczone do odgrzybiania klimatyzacji. Jednak w pełni skuteczne może być jedynie profesjonalne czyszczenie klimatyzacji, które pozwala na całkowite pozbycie się drobnoustrojów z przewodów klimatyzacyjnych. Wystarczy pamiętać o tym raz do roku, ewentualnie raz na dwa lata, a można nie tylko znacznie podnieść komfort podróży ale przede wszystkim zatroszczyć się o własne zdrowie, które człowiek ma przecież tylko jedno.

Odgrzybianie klimatyzacji- jak często trzeba to robić?

Dla zachowania higieny, a także w trosce o własne bezpieczeństwo warto regularnie przeprowadzać serwis klimatyzacji w samochodzie. Zajmują się tym specjalistyczne stacje. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest na tyle skomplikowanym zajęciem, że lepiej nie zabierać się za to na własną rękę, zwłaszcza że koszt wykonania takiej usługi przez profesjonalistów nie jest nazbyt wysoki. Zaleca się, aby klimatyzację w samochodzie czyścić przynajmniej raz w roku.

Zadbaj o klimatyzację – regularne czyszczenia i ich wpływ na zdrowie
Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »